wplivechat - en to sv translation catalogue (549 entries)

en: Mobile and Desktop App
sv: Mobil och Desktop App

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.</p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;">Try again</a>
sv: Ett oväntat HTTP-fel uppstod under en API-begäran.<p><p><a href="? " onclick="document.location.reload(); return false;">Försök igen</a>

en: An unknown error occurred
sv: Ett okänt fel uppstod

en: API Key
sv: API-nyckel

en: Guest
sv: Gäst

en: Mobile and Desktop App Settings
sv: Mobila och stationära appinställningar

en: Enable mobile and desktop app
sv: Aktivera mobila och stationära app

en: IP Address not recorded
sv: IP-adress registreras inte

en: Whois for
sv: Whois för

en: Accept Chat
sv: Acceptera chatt

en: Incoming Chat
sv: Inkommande Chat

en: You have an incoming chat.
sv: Du har ett inkommande samtal.

en: Open Chat
sv: Öppna chatt

en: Chat Active
sv: Chatta aktiva

en: This chat is active
sv: Den här chatten är aktiv

en: Initiate Chat
sv: Initiera Chat

en: You must be a chat agent to initiate chats
sv: Du måste vara en chatt agent att inleda chattar

en: New
sv: Nya

en: Returning
sv: Återvänder

en: Visitors on site
sv: Besökare på webbplatsen

en: Chat initiated on:
sv: Chatt inleddes den:

en: Advanced Info
sv: Avancerad information

en: Browser:
sv: Webbläsare:

en: IP Address:
sv: IP-adress:

en: No visitors on-line at the moment
sv: Inga besökare online just nu

en: No chat sessions available at the moment
sv: Ingen chatt-sessioner som är tillgänglig för tillfället

en: Active Chats
sv: Aktiva chattar

en: You must be a chat agent to answer chats
sv: Du måste vara en chatt agent att besvara chattar

en: Open Chat Window
sv: Öppna Chat-fönstret

en: Chat has been answered by another agent
sv: Chatten har besvarats av en annan agent

en: Chat answered by another agent
sv: Chatt besvaras av en annan agent

en: WP Live Chat Support - Offline Message from
sv: WP livechat - Offline meddelande från

en: Name
sv: Namn

en: Email
sv: E-post

en: Message
sv: Meddelande

en: Via WP Live Chat Support
sv: Via WP livechat

en: Alert: Someone wants to chat with you on
sv: Alert: Någon vill chatta med dig på

en: Someone wants to chat with you on your website
sv: Någon vill chatta med dig på din webbplats

en: Log in
sv: Logga in

en: Chat Agent
sv: Chatt-agenten

en: Make this user a chat agent
sv: Göra denna användare en chatt-agent

en: Your user role does not allow you to make yourself a chat agent.
sv: Din användarroll tillåter inte dig att göra dig själv en chatt-agent.

en: Please contact the administrator of this website to change this.
sv: Kontakta administratören av denna webbplats för att ändra detta.

en: Chat Agent Online
sv: Chatt Agent Online

en: Chat Agents Online
sv: Chatt agenter Online

en: Date
sv: Datum

en: You have not received any offline messages.
sv: Du har inte fått någon offline-meddelanden.

en: Administrator
sv: Administratör

en: Editor
sv: Redaktör

en: Author
sv: Författare

en: Contributor
sv: Bidragsgivare

en: Subscriber
sv: Abonnent

en: Chat ID
sv: Chatt-ID

en: From
sv: Från

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Origin
sv: Ursprung

en: user
sv: användaren

en: agent
sv: Agent

en: WP Live Chat Support Settings
sv: WP Live Chat Support inställningar

en: Dear Pro User
sv: Kära Pro användare

en: Please enter a valid API key on the 'Live Chat' -> 'Settings' page. Failing to do this will result in you no longer receiving updates for this plugin.
sv: Vänligen ange en giltig API-nyckel på 'Live Chat'-> 'Inställningar' sida. Underlåta att göra detta kommer att resultera i att du inte längre tar emot uppdateringar för denna plugin.

en: You can obtain a copy of your API key
sv: Du kan få en kopia av din API-nyckel

en: here
sv: Här

en: An account has been created for you while purchasing the plugin. If you have lost your password, please reset it
sv: Ett konto har skapats för dig samtidigt köper plugin. Om du har förlorat ditt lösenord, vänligen återställa det

en: If you feel you are getting this message in error, please try refreshing the page.
sv: Om du känner att du får detta meddelande av misstag, försök uppdatera sidan.

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Chat Box
sv: Chattrutan

en: Offline Messages
sv: Offline-meddelanden

en: Chat Agents
sv: Chatt-agenter

en: Blocked Visitors
sv: Blockerade besökare

en: Chat Experience Ratings
sv: Chatta erfarenhet Ratings

en: Encryption
sv: Kryptering

en: Main Settings
sv: Huvudinställningarna

en: Find out more.
sv: Läs mer.

en: Use our server to host your chat server.
sv: Använda vår server som värd för din chattserver.

en: This API key is
sv: Detta API-nyckel är

en: valid
sv: giltiga

en: invalid
sv: Ogiltig

en: A valid API key means that you will be able to get the latest version of the plugin as and when it is released, as well as get access to support should you require it.
sv: En giltig API-nyckel innebär att du kommer att kunna hämta den senaste versionen av plugin som och när det släpps, samt få tillgång till support om du behöver den.

en: Chat enabled
sv: Chatt aktiverad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Choose when I want to be online
sv: Välja när jag vill vara online

en: Checking this will allow you to change your status to Online or Offline on the Live Chat page.
sv: Kontrollera detta kan du ändra din status till Online eller Offline på sidan Live Chat.

en: Hide Chat
sv: Dölj chatt

en: Hides chat for 24hrs when user clicks X
sv: Hudar chatta i 24 timmar när användaren klickar på X

en: Input Field Replacement Text
sv: Inmatningsfältet ersättningstexten

en: This is the text that will show in place of the Name And Email fields
sv: Detta är den text som visas i stället för fälten namn och e-post

en: Use Logged In User Details
sv: Användning som inloggad användarinformation

en: A user's Name and Email Address will be used by default if they are logged in.
sv: Användarens namn och e-postadress kommer att användas som standard om de är inloggade.

en: Enable On Mobile Devices
sv: Aktivera på mobila enheter

en: Disabling this will mean that the Chat Box will not be displayed on mobile devices. (Smartphones and Tablets)
sv: Inaktivera detta kommer att innebära att rutan chatta inte kommer att visas på mobila enheter. (Smartphones och tabletter)

en: Record a visitor's IP Address
sv: Registrera besökarens IP-adress

en: Disable this to enable anonymity for your visitors
sv: Inaktivera detta om du vill aktivera anonymitet för dina besökare

en: Play a sound when a new message is received
sv: Spela upp ett ljud när ett nytt meddelande tas emot

en: Disable this to mute the sound that is played when a new chat message is received
sv: Inaktivera detta att stänga av ljudet som spelas upp när ett nytt chattmeddelande tas emot

en: Include chat window on the following pages:
sv: Inkludera chat-fönstret på följande sidor:

en: Show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
sv: Visa chat-fönstret på följande sidor. Lämna tomt för att visa på alla. (Använd kommaseparerade sida-ID: n)

en: Exclude chat window on the following pages:
sv: Utesluta chattfönster på följande sidor:

en: Do not show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
sv: Visa inte chat-fönstret på följande sidor. Lämna tomt för att visa på alla. (Använd kommaseparerade sida-ID: n)

en: Allow any user to make themselves a chat agent
sv: Tillåt alla användare att göra sig en chatt-agent

en: Checking this will allow any of your users to make themselves a chat agent when editing their profile.
sv: Kontrollera detta kommer att tillåta användarna att göra sig en chatt-agent när du redigerar sin profil.

en: Chat Window Settings
sv: Fönstret Chattinställningar

en: Chat box alignment
sv: Chatt rutan Justering

en: Bottom left
sv: Nederst till vänster

en: Bottom right
sv: Längst ned till höger

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Expand the chat box automatically (prompts the user to enter their name and email address).
sv: Expandera chattrutan automatiskt (uppmanas användaren att ange sina namn och e-postadress).

en: Name
sv: Namn

en: Picture
sv: Bild

en: Upload Image
sv: Ladda upp bild

en: Remove Image
sv: Ta bort bild

en: Logo
sv: Logotyp

en: Upload Logo
sv: Ladda upp logotyp

en: Remove Logo
sv: Ta bort logotypen

en: Chat delay (seconds)
sv: Chatt fördröjning (sekunder)

en: How long it takes for your chat window to pop up
sv: Hur lång tid det tar för din chat-fönstret att dyka upp

en: Chat notifications
sv: Chatt-meddelanden

en: Alert me via email as soon as someone wants to chat (while online only)
sv: Notifiera mig via e-post så fort någon vill chatta (medan online bara)

en: Display name and avatar in chat
sv: Visningsnamn och avatar i chatten

en: Display the agent and user name above each message in the chat window.
sv: Visa agent och användaren namnet ovanför varje meddelande i chattfönstret.

en: Only show the chat window to users that are logged in
sv: Visa endast chat-fönstret till användare som är inloggade i

en: By checking this, only users that are logged in will be able to chat with you.
sv: Genom att kontrollera detta, kommer endast användare som är inloggade i att kunna chatta med dig.

en: Do not allow users to send offline messages
sv: Tillåt inte användare att skicka offline-meddelanden

en: The chat window will be hidden when it is offline. Users will not be able to send offline messages to you
sv: Chattfönstret döljs när den är offline. Användare kommer inte att kunna skicka offline meddelanden till dig

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Email address where offline messages are delivered to. Use comma separated email addresses to send to more than one email address
sv: E-postadress där offline-meddelanden levereras till. Använd semikolon avgränsade e-postadresser att skicka till fler än en e-postadress

en: Sending Method
sv: Sändningsmetod

en: WP Mail
sv: WP e-post

en: Host
sv: Värd

en: Port
sv: Hamn

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Offline Chat Box Title
sv: Offline chatt rutan Titel

en: Offline Text Fields
sv: Offline textfält

en: Choose a theme
sv: Välja ett tema

en: Theme 1
sv: Tema 1

en: Theme 2
sv: Tema 2

en: Theme 3
sv: Tema 3

en: Theme 4
sv: Tema 4

en: Theme 5
sv: Tema 5

en: Theme 6
sv: Tema 6

en: Custom. Enter Colour Values Below
sv: Anpassad. Ange färgvärden nedan

en: Chat box fill color
sv: Chatt rutan Fyllningsfärg

en: Chat box font color
sv: Chatt rutan teckenfärg

en: I'm using a localization plugin
sv: Jag använder en lokalisering plugin

en: documentation
sv: dokumentation

en: You will only be able to edit the strings shown in the chat window of the code now. <br/> This has been done to accommodate as many localization plugins as possible. <br/> For more information on how to change these strings, please consult the
sv: Du kommer bara att kunna redigera strängarna visas i chattfönstret koden nu.<br>Detta har gjorts för att rymma så många lokalisering plugins som möjligt.<br>För mer information om hur du ändrar dessa strängar, kontakta den

en: First Section Text
sv: Första avsnittet Text

en: Second Section Text
sv: Andra avsnitt av Text

en: Reactivate Chat Section Text
sv: Återaktivera chatt avsnittet Text

en: User chat welcome
sv: Användaren chat Välkommen

en: Other text
sv: Annan text

en: This text is shown above the user chat input field
sv: Denna text visas ovanför fältet användaren chatt

en: You are using an outdated version of WP Live Chat Support Basic. Please update your plugin to allow for animations to function
sv: Du använder en inaktuell version av WP Live Chat Support grundläggande. Vänligen uppdatera din plugin för animeringar ska fungera

en: Choose an animation
sv: Välja en animering

en: Slide Up
sv: Skjut upp

en: Slide From The Side
sv: Bild från sidan

en: Fade In
sv: Tona In

en: No Animation
sv: Ingen animering

en: Current Users that are Chat Agents
sv: Nuvarande användare som är chatta agenter

en: Remove
sv: Ta bort

en: Add New Agent
sv: Lägga till nya Agent

en: Select
sv: Välj

en: Add Agent
sv: Lägga till ombud

en: Should you wish to add a user that has a role less than 'Author', please go to the <a href='./users.php'>Users</a> page, select the relevant user, click Edit and scroll to the bottom of the page and enable the 'Chat Agent' checkbox.
sv: Du om vill lägga till en användare som har en roll som är mindre än 'Författare', vänligen gå till sidan <a href='./users.php'>användare</a> , markera den relevanta användaren, klicka på Redigera och bläddra längst ned på sidan och aktivera 'Chatta Agent' kryssrutan.

en: If there are no chat agents online, the chat will show as offline
sv: Om det finns ingen chatt-agenter online, kommer att chatten Visa som offline

en: Blocked Visitors - Based on IP Address
sv: Blockerade besökare - baserat på IP-adress

en: Enter each IP Address you would like to block on a new line
sv: Ange varje IP-adress du vill blockera på en ny rad

en: Blocking a user's IP Address here will hide the chat window from them, preventing them from chatting with you. Each IP Address must be on a new line
sv: Blockera en användares IP-adress här döljer chattfönstret från dem, hindrar dem från att chatta med dig. Varje IP-adress måste vara på en ny rad

en: are only available in the WP Live Chat Support Chat Experience Ratings add-on
sv: finns endast i tillägget WP Live Chat Support Chat erfarenhet Ratings

en: Chat Encryption
sv: Chat kryptering

en: Enable Encryption
sv: Aktivera kryptering

en: All messages will be encrypted when being sent to and from the user and agent.
sv: Alla meddelanden kommer att krypteras när som skickas till och från användaren och agent.

en: Once enabled, all messages sent will be encrypted. This cannot be undone.
sv: När du aktiverat krypteras alla meddelanden som skickas. Detta kan inte ångras.

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Facebook URL
sv: Facebook-URL

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Update now
sv: Uppdatera nu

en: Type
sv: Typ

en: Content
sv: Innehåll

en: Action
sv: Åtgärd

en: Active
sv: Aktiva

en: Edit
sv: Redigera

en: Delete
sv: Ta bort

en: WP Live Chat Support Triggers
sv: WP Live Chat Support utlösare

en: Trigger Name
sv: Utlösarens namn

en: Trigger Type
sv: Trigger typ

en: Page Trigger
sv: Sidan Trigger

en: Time Trigger
sv: Tid Trigger

en: Scroll Trigger
sv: Bläddra Trigger

en: Page Leave Trigger
sv: Sidan lämna Trigger

en: Note: When using page trigger with a the basic theme, no hovercard is shown by default. We suggest using the time trigger for this instead.
sv: Obs: När använda sidan trigger med ett grundläggande tema, inga hovercard visas som standard. Vi föreslår att du använder tiden utlösaren för detta istället.

en: Page ID
sv: Sid-ID

en: Note: Leave empty for 'all' pages
sv: Obs: Lämna tomt för 'alla' sidor

en: Show After
sv: Visa efter

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Show After Scrolled
sv: Visa efter rullas

en: (%) Percent of page height
sv: (%) Procent av sidans höjd

en: Content Replacement
sv: Innehåll ersättning

en: Replace Content
sv: Ersätta innehållet

en: Enable Trigger
sv: Aktivera utlösare

en: Close
sv: Stäng

en: Please review your submission
sv: Läs igenom ditt bidrag

en: Trigger has been edited.
sv: Trigger har redigerats.

en: Conflict with page
sv: Konflikt med sida

en: Trigger ID:
sv: Utlösar-ID:

en: Page
sv: Sidan

en: All
sv: Alla

en: Click to change trigger status
sv: Klicka för att ändra status för utlösare

en: No Triggers Found...
sv: Inga utlösare hittade...

en: Are you sure you would like to delete trigger
sv: Är du säker du vill ta bort utlösaren

en: Cancel
sv: Avbryt

en: ROI Goals
sv: ROI mål

en: WP Live Chat Support ROI Goals
sv: WP Live Chat Support ROI mål

en: Overview
sv: Översikt

en: Value
sv: Värde

en: None
sv: Ingen

en: No ROI Goals Found...
sv: Inga ROI mål hittade...

en: Goal Name
sv: Mål namn

en: Goal Overview
sv: Mål översikt

en: Goal Page
sv: Mål sida

en: Goal Value
sv: Målvärdet

en: Goal has been edited.
sv: Målet har redigerats.

en: Are you sure you would like to delete goal
sv: Är du säker du vill ta bort mål

en: ROI Reporting
sv: ROI rapportering

en: Goal Statistics
sv: Mål statistik

en: No Goals Found
sv: Inga mål hittade

en: Last 30 Days
sv: Senaste 30 dagarna

en: Last 15 Days
sv: Senaste 15 dagarna

en: Last 7 Days
sv: Senaste 7 dagarna

en: Last 24 Hours
sv: Senaste 24 timmarna

en: Value Per Conversion
sv: Värde Per konvertering

en: Total Value
sv: Totalt värde

en: Total Conversions
sv: Totala konverteringar

en: Value By Date
sv: Värdet av datum

en: Value By Agent
sv: Värdet av Agent

en: No data available yet...
sv: Inga data finns tillgängliga ännu...

en: Incoming chat from %s (%s) on %s
sv: Inkommande chat från %s (%s) på %s

en: %s (%s) wants to chat with you. <br /><br />Log in: %s
sv: %s (%s) vill chatta med dig.<br><br>Logga in: %s

en: Quick Responses
sv: Snabba svar

en: Add New Quick Response
sv: Lägg till ny snabb respons

en: WP Live Chat Support Pro <strong>requires WP Live Chat Support version 6+</strong> (basic version). Please <strong><a href="%1$s">update the plugin</a></strong> in order for the plugin to continue working correctly.
sv: WP Live Chat Support Pro <strong>kräver Live Chat Support WP version 6 eller högre (basversion). Vänligen <strong><a href="%1$s">Uppdatera plugin</a></strong> för plugin för att fortsätta arbeta korrekt.</strong>

en: Quick Response
sv: Snabb respons

en: New Quick Response
sv: Nya snabba svar

en: Edit Quick Response
sv: Redigera snabbsvar

en: All Quick Responses
sv: Alla snabba svar

en: View Quick Responses
sv: Visa snabbsvar

en: Search Quick Responses
sv: Sök snabbsvar

en: No Quick Responses found
sv: Inga snabbsvar hittade

en: No Quick Responses found in the Trash
sv: Inga snabbsvar hittade i papperskorgen

en: Quick Responses for WP Live Chat Support Pro
sv: Snabba svar Support för WP Live Chat Pro

en: Assign Quick Response
sv: Tilldela snabb respons

en: What is this?
sv: Vad är det här?

en: Display typing indicator
sv: Visa maskinskrivning indikatorn

en: Display the "typing..." animation in the chat window as soon as an agent or visitor is typing.
sv: Visa "skriva..." animation i chattfönstret så snart som en agent eller besökare är att skriva.

en: Please update your <a href='%s'>basic version</a> to make use of this feature.
sv: Vänligen uppdatera din <a href='%s'>grundläggande versionen</a> för att använda denna funktion.

en: For non-cloud server users, please note that this will increase the amount of server resources required.
sv: För icke-cloud server-användare, Observera att detta kommer att öka mängden serverresurser krävs.

en: Use WordPress name instead
sv: Använda WordPress namn istället

en: Note: 'Name' field will be ignored
sv: Obs: 'Namn' fältet ignoreras

en: Incoming chat ring tone
sv: Ringsignal för inkommande chat

en: Default
sv: Standard

en: Recomended Size 60px x 60px
sv: Rekommenderad storlek 60px x 60px

en: Recomended Size 250px x 40px
sv: Rekommenderad storlek 250px x 40px

en: User Experience
sv: Användarupplevelse

en: Please update your <a href='%s'>basic version</a> to make use of these features.
sv: Vänligen uppdatera din <a href='%s'>grundläggande versionen</a> för att använda dessa funktioner.

en: Enable Text Editor
sv: Aktivera Text Editor

en: Adds advanced text editor features, such as links, text styling, and more!
sv: Lägger till avancerade text editor funktioner, till exempel länkar, text styling och mycket mer!

en: Enable File Sharing
sv: Aktivera fildelning

en: Adds file sharing to your chat box!
sv: Lägger till fildelning till din chattrutan!

en: Enable Experience Ratings
sv: Aktivera erfarenhet klassificering

en: Allows users to rate the chat experience with an agent.
sv: Tillåter användare att betygsätta chatt upplevelsen med en agent.

en: Social
sv: Sociala

en: Link your Facebook page here. Leave blank to hide
sv: Länka din Facebook-sida här. Lämna tomt för att dölja

en: Facebook URL...
sv: Facebook-URL...

en: Link your Twitter page here. Leave blank to hide
sv: Länka din Twitter-sida här. Lämna tomt för att dölja

en: You have set your status to offline. To view visitors and accept chats please set your status to online using the switch above.
sv: Du har angett din status till offline. För att Visa besökare och acceptera chattar vänligen anger din status till online med växeln ovan.

en: Exclude chat from 'Home' page:
sv: Utesluta chatt från 'Home' sida:

en: Leaving this unchecked will allow the chat window to display on your home page.
sv: Lämnar detta därhän kan chat-fönstret ska visas på startsidan.

en: Exclude chat from 'Archive' pages:
sv: Utesluta chatt från 'Arkiv' sidor:

en: Leaving this unchecked will allow the chat window to display on your archive pages.
sv: Lämnar detta därhän kan chat-fönstret att visas på dina arkivsidor i.

en: Attempting to open the chat window... Please be patient.
sv: Försök att öppna chat-fönstret... Ha tålamod.

en: You are not a chat agent. Please make yourself a chat agent before trying to chat to visitors
sv: Du är inte en chatt-agent. Gör dig själv en chatt agent innan du försöker chatta med besökare

en: This chat has already been answered by another agent.
sv: Den här chatten har redan besvarats av en annan agent.

en: Agent(s) online
sv: Medel online

en: Reporting
sv: Rapportering

en: Triggers
sv: Utlösare

en: Experience Rating
sv: Erfarenhet värdering

en: User Experience Ratings
sv: Erfarenhet Användarbetyg

en: Agent Statistics
sv: Agent statistik

en: Satisfaction Rating
sv: Tillfredsställelse värdering

en: Rating Count
sv: Poängantalet

en: Good
sv: Bra

en: Bad
sv: Dålig

en: No Ratings for this agent
sv: Inga betyg för denna agent

en: WP Live Chat Support Reporting
sv: WP Live Chat Kundtjänst rapportering

en: Popular Pages
sv: Populära sidor

en: Total Agents
sv: Totala agenter

en: Total number of agents that used the live chat
sv: Totala antalet agenter som används chatt

en: Total Chats
sv: Totala chattar

en: Total number of chats received
sv: Totalt antal chattar fick

en: Total URLs
sv: Totala webbadresser

en: Total number of URLs a chat was initiated on
sv: Totalt antal webbadresser som en chatt inleddes den

en: Chats per day
sv: Chattar per dag

en: Popular pages a chat was initiated on
sv: Populära sidor en chatt inleddes den

en: Count
sv: Antal

en: Disable initiate chat feature:
sv: Inaktivera initiera chat-funktion:

en: This will substantially improve performance. If you are experiencing performance issues on your site, you should disable the initiate chat feature and only enable it when you need it.
sv: Detta kommer att avsevärt förbättra prestanda. Om du upplever prestandaproblem på din webbplats, bör du inaktivera chattfunktionen starta och bara aktivera det när du behöver den.

en: Admin has closed and ended the chat
sv: Admin har stängt och avslutades chatten

en: Only chat agents can accept chats
sv: Bara chatt agenter kan acceptera chattar

en: complete
sv: slutföra

en: pending
sv: väntande

en: active
sv: aktiva

en: deleted
sv: bort

en: browsing
sv: surfning

en: requesting chat
sv: ansökande chatt

en: Chat Ended - User still browsing
sv: Chatta avslutat - användare fortfarande surfar

en: User is browsing but doesn't want to chat
sv: Användare surfar men vill inte chatta

en: Get Pro Add-on to accept more chats
sv: Få Pro tillägg att acceptera fler chattar

en: Error: Could not delete chat
sv: Fel: Kunde inte radera chatt

en: Chat Deleted
sv: Chatt borttagna

en: Are you sure you would like to delete this chat?
sv: Är du säker du vill ta bort den här chatten?

en: You have not missed any chat requests.
sv: Du har väl inte missat någon chatt förfrågningar.

en: View Chat History
sv: Visa Chat-historik

en: Download Chat History
sv: Hämta chatthistorik

en: Open chat window via
sv: Öppna chat-fönstret via

en: Click
sv: Klicka på

en: element with
sv: element med

en: Class
sv: Klass

en: Support
sv: Stöd

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Questions?
sv: Frågor?

en: Chat with us
sv: Chatta med oss

en: Start Live Chat
sv: Starta chatt

en: Start Chat
sv: Starta chatt

en: Connecting you to a sales person. Please be patient.
sv: Ansluter du till en säljare. Ha tålamod.

en: Reactivating your previous chat...
sv: Återaktivera ditt tidigare chatt...

en: Press ENTER to send your message
sv: Tryck ENTER för att skicka ditt meddelande

en: Send
sv: Skicka

en: Agents
sv: Ombud

en: Include chat window on the following pages
sv: Inkludera chat-fönstret på följande sidor

en: available in the
sv: tillgängliga i den

en: Pro Add-on
sv: Pro tillägg

en: only
sv: endast

en: Exclude chat window on the following pages
sv: Utesluta chattfönster på följande sidor

en: Display a typing animation as soon as someone starts typing.
sv: Visa en maskinskrivning animation så fort någon börjar skriva.

en: Alert me via email as soon as someone wants to chat
sv: Notifiera mig via e-post så fort någon vill chatta

en: Modern
sv: Moderna

en: Choose
sv: Välj

en: Your
sv: Din

en: Colors
sv: Färger

en: Below
sv: Nedan

en: Palette Color 1
sv: Palettfärg 1

en: Palette Color 2
sv: Palettfärg 2

en: Palette Color 3
sv: Palettfärg 3

en: Palette Color 4
sv: Palettfärg 4

en: No surveys created. Please <a href="%s" target="_BLANK" title="NimbleSquirrel">create a survey and then refresh this page.</a>
sv: Inga undersökningar skapad. Vänligen <a href="%s" target="_BLANK" title="NimbleSquirrel">skapa en undersökning och sedan uppdatera sidan.</a>

en: Select a survey
sv: Välj en undersökning

en: Before chat
sv: Innan chatt

en: After chat
sv: Efter chatten

en: Chat button text
sv: Chatt-Knapptext

en: Change title of chat box when chat ended to
sv: Ändra titeln på chattrutan när chatten slutade att

en: Or chat to an agent now
sv: Eller chatta med en agent nu

en: Leave a message
sv: Lämna ett meddelande

en: To view your responses, click the button below and log in to your NimbleSquirrel account.
sv: Visa dina svar, klicka på knappen nedan och logga in på ditt NimbleSquirrel-konto.

en: Need help? <a href='https://wp-livechat.com/contact-us/' target='_BLANK'>Contact us</a> and we'll get back to you as soon as possible!
sv: Behöver du hjälp? <a href='https://wp-livechat.com/contact-us/' target='_BLANK'>Kontakta oss</a> och vi återkommer till dig så snart som möjligt!

en: <a href="%s" target="_BLANK" title="Create a survey">Create a survey</a>.
sv: <a href="%s" target="_BLANK" title="Create a survey">Skapa en undersökning.</a>

en: Add a Survey to your live chat box
sv: Lägga till en undersökning till din chattrutan

en: Three simple steps:
sv: Tre enkla steg:

en: How did you find us?
sv: Hur hittade du oss?

en: WordPress.org plugin repository
sv: WordPress.org plugin slutförvaret

en: Search Term
sv: Sökord

en: Google or other search Engine
sv: Google eller andra Sök motor

en: Friend recommendation
sv: Vän rekommendation

en: Other
sv: Andra

en: Please Explain
sv: Snälla förklara

en: Submit
sv: Bekräfta

en: Skip
sv: Hoppa över

en: To make use of the REST API, please ensure you are using a version of WordPress with the REST API included.
sv: För att använda REST API, se till att du använder en version av WordPress med REST API ingår.

en: Alternatively, please install the official Rest API plugin from WordPress.
sv: Alternativt installera insticksmodulen officiella Rest API från WordPress.

en: Secret Token
sv: Hemliga Token

en: No secret token found
sv: Inga hemliga tokens
     hittades

en: Generate New
sv: Generera nya

en: Supported API Calls
sv: Stöds av API-anrop

en: Try
sv: Försök

en: API Response Codes
sv: API svarskoder

en: Rest Console
sv: Resten-konsolen

en: Try it!
sv: Prova det!

en: Contact us
sv: Kontakta oss

en: New chat received
sv: Ny chatt fick

en: A new chat has been received. Please go the 'Live Chat' page to accept the chat
sv: En ny chatt har mottagits. Vänligen gå till 'Live Chat' sidan acceptera chatten

en: Add unlimited agents
sv: Lägga till obegränsad agenter

en:  with the Pro add-on of WP Live Chat Support
sv: med tillägget Pro av WP Live Chat-Support

en: (once off payment).
sv: (en gång av betalning).

en: With the Pro add-on of WP Live Chat Support, you can
sv: Med Pro tillägget av WP Live Chat-Support kan du

en: see who's online and initiate chats
sv: Se vem som är online och starta chattar

en: initiate chats
sv: initiera chattar

en: with your online visitors with the click of a button.
sv: med din online besökare med en knapptryckning.

en: Buy the Pro add-on now (once off payment).
sv: Köpa Pro tillägget nu (en gång av betalning).

en: Buy the Pro add-on now.
sv: Köp Pro tillägget nu.

en: Settings
sv: Inställningar

en: End chat
sv: Avsluta chatt

en: Visitor
sv: Besökaren

en: Chat offline. Leave a message
sv: Chatta offline. Lämna ett meddelande

en: Hello. Please input your details so that I may help you.
sv: Hej. Vänligen ange dina uppgifter så att jag kan hjälpa dig.

en: We are currently offline. Please leave a message and we'll get back to you shortly.
sv: Vi är för närvarande offline. Lämna ett meddelande och vi återkommer till dig inom kort.

en: Sending message...
sv: Skickar meddelande...

en: Thank you for your message. We will be in contact soon.
sv: Tack för ditt meddelande. Vi kommer att vara i kontakt snart.

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Start live chat
sv: Starta chatt

en: Chat ended
sv: Chatt slutade

en: Connecting. Please be patient...
sv: Ansluta. Ha tålamod...

en: Welcome. How may I help you?
sv: Välkommen. Hur kan jag hjälpa dig?

en: close
sv: Stäng

en: Please click \'Start Chat\' to initiate a chat with an agent
sv: Vänligen klicka \'Start Chat\' att inleder en chatt med en agent

en: Surveys
sv: Undersökningar

en: History
sv: Historia

en: Missed Chats
sv: Missade chattar

en: Extensions
sv: Tillägg

en: API Keys
sv: API-nycklar

en: Premium Extension API Keys
sv: Premium tilläggets API Keys

en: To find and manage your premium API keys, please visit your <a target='_BLANK' href='https://wp-livechat.com/my-account/'>my account</a> page.
sv: För att hitta och hantera dina premium API-nycklar, besök din <a target='_BLANK' href='https://wp-livechat.com/my-account/'>mitt konto</a> sida.

en: Start chat
sv: Starta chatt

en: You are using an outdated version of <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>. Please
sv: Du använder en inaktuell version av <strong>WP Live Chat Support Pro. Vänligen</strong>

en: update to at least version
sv: uppdatera till minst version

en: to ensure all functionality is in working order
sv: att säkerställa att all funktionalitet är i skick

en: You're live chat box on your website has been temporarily disabled until the Pro plugin has been updated. This is to ensure a smooth and hassle-free user experience for both yourself and your visitors.
sv: Du är live chat box på din webbplats har tillfälligt inaktiverats tills Pro plugin har uppdaterats. Detta är att säkerställa en smidig och problemfri upplevelse för både dig själv och dina besökare.

en: You can update your plugin <a href='./update-core.php'>here</a>, <a href='./plugins.php'>here</a> or <a href='https://wp-livechat.com/get-updated-version/' target='_BLANK'>here</a>.
sv: Du kan uppdatera din plugin <a href='./update-core.php'>här</a>, <a href='./ plugins.php'>här</a> eller <a href='https://wp-livechat.com/get-updated- version/' target='_BLANK'>här</a>.

en: If you are having difficulty updating the plugin, please contact
sv: Om du har problem att uppdatera plugin, vänligen kontakta

en: You are using an outdated version of <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>.
sv: Du använder en inaktuell version av <strong>WP Live Chat Support Pro.</strong>

en: Please update to the latest version of WP Live Chat Support Pro
sv: Vänligen uppdatera till den senaste versionen av WP Live Chat Support Pro

en: to ensure everything is working correctly.
sv: att säkerställa att allt fungerar.

en: Congratulations
sv: Grattis

en: You are now accepting live chat requests on your site.
sv: Nu accepterar du chatt förfrågningar på webbplatsen.

en: The live chat box has automatically been enabled on your website.
sv: I chatt-rutan har automatiskt aktiverats på din webbplats.

en: Chat notifications will start appearing once visitors send a request.
sv: Chatt-meddelanden kommer att börja visas när besökare skicka en begäran.

en: You may <a href='?page=wplivechat-menu-settings' target='_BLANK'>modify your chat box settings here.
sv: Du kan <a href='?page=wplivechat-menu-settings' target='_BLANK'>ändra inställningarna för din chatt-rutan här.</a>

en: Experiencing issues?
sv: Har du problem?

en: Visit our troubleshooting section.
sv: Besök vår felsökningsavsnittet.

en: Hide
sv: Dölj

en: Please note: This window must be open in order to receive new chat notifications.
sv: Observera: det här fönstret måste vara öppna för att få nya chatt-meddelanden.

en: Visitors online
sv: Besökare online

en: Time
sv: Tid

en: Device
sv: Enhet

en: Chat Dashboard
sv: Chatt Dashboard

en: Oh no!
sv: Åh nej!

en: You do not have access to this page as <strong>you are not a chat agent</strong>.
sv: Du har inte tillgång till denna sida som <strong>du är inte en chatt agent.</strong>

en: Previous
sv: Tidigare

en: Chat with
sv: Chatta med

en: Add-ons
sv: Tillägg

en: Get more add-ons
sv: Få fler tillägg

en: Add Quick Responses to your Live Chat
sv: Lägg till snabbsvar på dina Live Chat

en: Pro version only
sv: Endast Pro version

en: type here...
sv: Skriv här...

en: User has opened the chat window
sv: Användaren har öppnat chattfönstret

en: User has minimized the chat window
sv: Användaren har minimerat chat-fönstret

en: User has maximized the chat window
sv: Användaren har maximerat chattfönstret

en: The chat has been ended
sv: Chatten har avslutats

en: Delete History
sv: Ta bort historik

en: No chats available at the moment
sv: Ingen chattar som är tillgänglig för tillfället

en: WP Live Chat History
sv: WP Live Chat-historik

en: WP Live Chat Missed Chats
sv: WP chatt missade chattar

en: Please update to the latest version of WP Live Chat Support Pro to start recording any offline messages.
sv: Uppdatera till den senaste versionen av WP Live Chat Support Pro att starta inspelningen någon offline-meddelanden.

en: This option is only available in the
sv: Detta alternativ är endast tillgängligt i den

en: WP Live Chat Offline Messages
sv: WP Live Chat Offline-meddelanden

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Delete Message
sv: Ta bort meddelande

en: Please click 'Start Chat' to initiate a chat with an agent
sv: Klicka på 'Starta Chat' för att starta en chatt med en agent

en: Thank You for your feedback!
sv: Tack för din feedback!

en: Your settings have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: WPLC: set_time_limit() is not enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat Support as a result of this. Please get in contact your host to get this function enabled.
sv: WPLC: set_time_limit() är inte aktiverad på den här servern. Problem kan uppstå när du använder WP Live Chat-Support till följd av detta. Behaga komma i kontakt din värd att få denna funktionen är aktiverad.

en: WPLC: Safe mode is enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat Support as a result of this. Please contact your host to get safe mode disabled.
sv: WPLC: Felsäkert läge är aktiverat på servern. Problem kan uppstå när du använder WP Live Chat-Support till följd av detta. Vänligen kontakta din värd för att få felsäkert läge inaktiveras.

en: Suggested Plugins
sv: Föreslagna Plugins

en: Sola Support Tickets
sv: Sola stöd biljetter

en: The easiest to use Help Desk & Support Ticket plugin. Create a support help desk quickly and easily with Sola Support Tickets.
sv: Det enklaste att använda hjälp skrivbord & Support Ticket plugin. Med Sola stöd biljetter går det snabbt och enkelt att skapa en support helpdesk.

en: Get this Plugin
sv: Få denna Plugin

en: Nifty Newsletters
sv: Tjusig nyhetsbrev

en: Create and send newsletters, automatic post notifications and autoresponders that are modern and beautiful with Nifty Newsletters.
sv: Skapa och skicka nyhetsbrev, automatisk post anmälningar och autosvar som är moderna och vackra med tjusig nyhetsbrev.

en: Price:
sv: Pris:

en: Free
sv: Gratis

en: Paid
sv: Betalad

en: For:
sv: För:

en: Both
sv: Båda

en: Free version
sv: Gratis version

en: Pro version
sv: Pro-versionen

en: Already installed
sv: Redan installerat

en: WP Live Chat Support
sv: WP livechat

en: Getting started? Read through some of these articles to help you along your way.
sv: Komma igång? Läs igenom några av dessa artiklar som hjälper dig längs din väg.

en: Documentation:
sv: Dokumentation:

en: Minimum System Requirements
sv: Minsta systemkrav

en: Do I have to be logged into the dashboard to chat with visitors?
sv: Måste jag vara inloggad på instrumentpanelen för att prata med besökare?

en: What are Quick Responses?
sv: Vad är snabbsvar?

en: Can I use this plugin on my multi-site?
sv: Kan jag använda denna plugin på min multi-site?

en: How do I disable APC Object Cache?
sv: Hur inaktiverar jag APC objektcachen?

en: Do you have a mobile app?
sv: Har du en mobilapp?

en: How do I check for JavaScript errors on my site?
sv: Hur kontrollerar jag för JavaScript-fel på min webbplats?

en: Troubleshooting
sv: Felsökning

en: WP Live Chat Support  has a diverse and wide range of features which may, from time to time, run into conflicts with the thousands of themes and other plugins on the market.
sv: WP Live Chat-Support har ett varierat och brett utbud av funktioner som kan, från tid till annan, kör in i konflikter med tusentals teman och andra plugins på marknaden.

en: Common issues:
sv: Vanliga problem:

en: The chat box doesnt show up
sv: Chattrutan dyker inte upp

en: The chat window disappears when I logout or go offline
sv: Chat-fönstret försvinner när jag logga ut eller gå offline

en: This chat has already been answered. Please close the chat window
sv: Den här chatten har redan besvarats. Vänligen stänga chattfönstret

en: Messages only show when I refresh the chat window
sv: Meddelanden visar bara när jag uppdaterar chattfönstret

en: I'm not getting any notifications of a new chat
sv: Jag får inte några meddelanden av en ny chatt

en: The chat window never goes offline
sv: Chattfönstret går aldrig offline

en: Still need help? Use one of these links below.
sv: Behöver du fortfarande hjälp? Använd någon av länkarna nedan.

en: Support desk
sv: Supportavdelning

en: Initiate Chats
sv: Initiera chattar

en: Multiple Chats
sv: Flera chattar

en: accept and handle multiple chats.
sv: acceptera och hantera flera chattar.

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">WP Live Chat Support</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
sv: Tack för att använda <a href="%1$s" target="_blank">WP Live Chat-Support! Vänligen <a href="%2$s" target="_blank">Betygsätt oss</a> på <a href="%2$s " target="_blank">WordPress.org</a> </a>

en: WP Live Chat Support is a product of
sv: WP Live Chat-Support är en produkt av

en: Add as many agents as you need with the
sv: Lägga till så många agenter som du behöver med den

en: Pro version.
sv: Pro-versionen.

en: Change the default chat agent from <strong>%1$s</strong> to
sv: Ändra standard chatt agent från <strong>%1$ s</strong> till

en: Verify
sv: Kontrollera

en: Valid
sv: Giltiga

en: Manage this extension
sv: Hantera denna förlängning

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Linked Domains
sv: Länkade domäner

en: Get unlimited agents, initiate chats, advanced chat box control, encryption and more with the Pro add-on.
sv: Få obegränsad agenter, starta chattar, avancerad chatt rutan kontroll, kryptering och mer med tillägget Pro.

en: Get this extension
sv: Få denna förlängning

en: Answer chats directly from your mobile phone or desktop with our mobile app and desktop client
sv: Svaret chattar direkt från din mobiltelefon eller skrivbordet med vår mobilapp och desktop client

en: Relevant Extensions
sv: Relevanta tillägg

en: Powered By WP Live Chat Support
sv: Drivs av WP livechat

en: Your API Key is Invalid. You are not eligible for future updates. Please enter your API key <a href="admin.php?page=wplivechat-menu-api-keys-page">here</a>.
sv: Din API-nyckel är ogiltig. Du är inte berättigad för framtida uppdateringar. Vänligen ange din API-nyckel <a href="admin.php?page=wplivechat-menu-api-keys-page ">här</a>.

en: Advanced settings
sv: Avancerade inställningar

en: Only change these settings if you are experiencing performance issues.
sv: Endast ändra dessa inställningar om du upplever prestandaproblem.

en: What type of environment are you on?
sv: Vilken typ av miljö är du på?

en: Shared hosting - low level plan
sv: Delad hosting - låg nivå plan

en: Shared hosting - normal plan
sv: Delad hosting - normal plan

en: Dedicated server
sv: Dedikerad server

en: Long poll setup
sv: Lång enkät setup

en: Only change these if you are an experienced developer or if you have received these figures from the Code Cabin Support team.
sv: Bara ändra dessa om du är en erfaren utvecklare eller om du har fått dessa siffror från koden stuga supportteam.

en: Iterations
sv: Iterationer

en: Sleep between iterations
sv: Sov mellan iterationer

en: microseconds
sv: mikrosekunder

en: View comprehensive reports regarding your chat and agent activity.
sv: Visa omfattande rapporter om din chatt och agent aktivitet.

en: Reports
sv: Rapporter

en: Chat statistics
sv: Chat-statistik

en: Popular pages
sv: Populära sidor

en: ROI reporting and tracking (identify which agents produce the most sales)
sv: ROI rapportering och spårning (identifiera vilka agenter producera mest försäljning)

en: User experience ratings (identify which agents produce the happiest customers)
sv: Erfarenhet användarklassificeringar (identifiera vilka agenter producerar de lyckligaste kunderna)

en: Get all this and more in the
sv: Få allt detta och mer i den

en: Pro add-on
sv: Pro tillägg

en: Upgrade Now
sv: Uppgradera nu

en: Create custom data triggers when users view a certain page, spend a certain amount of time on a page, scroll past a certain point or when their mouse leaves the window.
sv: Skapa anpassade data utlösare när användare visar en viss sida, tillbringa en viss tid på en sida, bläddra förbi en viss punkt eller när deras musen lämnar fönstret.

en: Trigger Types
sv: Trigger typer
